Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz obszarów jej przyległych.

 

Ekstrakcja zęba, usunięcie, pot. wyrwanie zęba – zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiedniego instrumentarium (kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego.

Zęby mądrości (łac. dens serotinus, pot. „ósemki”) – zwyczajowe określenie trzecich zębów trzonowych u człowieka. Człowiek ma cztery takie zęby – są one ostatnimi zębami z każdej strony, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie. Okres ich wyrzynania się jest bardzo różny – najczęściej przypada między 17. a 21. rokiem życia, czasem jednak może trwać nawet do 40. Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka. Są one najbardziej narażone na próchnicę – zarówno ze względu na trudny dostęp do nich szczoteczką do zębów, jak i zaleganie w ich okolicach pokarmu. Ponadto biorą mały udział w rozdrabnianiu pokarmu, za to mogą wystawać pod innym kątem niż linia pozostałych zębów. Z tych wszystkich powodów panował niegdyś wśród dentystów pogląd, iż zęby te należy zawsze usuwać, jako mało przydatne człowiekowi, a niosące z sobą dużo różnych problemów. Obecnie odchodzi się od tego typu praktyk.

Hemisekcja – zabieg stomatologiczny przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (najczęściej zęby trzonowe) zniszczonych i złamanych, często ze stanem zapalnym. Zabieg polega na leczeniu endodontycznym, separacji i usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (albo więcej) korzenia zęba wraz z częścią korony zęba, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Najczęściej przeprowadzany łącznie z osteotomią. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.

Nacięcie i drenaż ropnia-Przyczyną powstania ropnia jest zakażenie bakteriami. Początkowe leczenie rozpoczyna się od antybiotyków, których celem jest zmniejszenie objawów stanu zapalnego. Kolejnym krokiem leczenia ropnia jest jego całkowite wycięcie. Czas trwania od 10 do kilkudziesięciu minut, sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. 

Wycięcie kaptura dziąsłowego
Zabieg wykonywany jest najczęściej w przypadku komplikacji związanych z pojawieniem się zębów mądrości. Polega na usunięciu fragmentu dziąsła utrudniającego wyrznięcie się zęba.

Plastyka Wędzidełka -Wędzidełko w stomatologii przebiega między wewnętrzną powierzchnią wargi a powierzchnią wyrostka zębodołowego szczęki. Gdy wędzidełko jest nieprawidłowej budowy, może to w konsekwencji doprowadzić do licznych problemów, jak diastema czy recesja dziąseł. W większości przypadków stosowanym rodzajem leczenia jest podcięcie wędzidełka. Dla komfortu pacjenta zabieg ten przeprowadzany jest podczas jednej wizyty. 

Resekcja  Zabieg ten wskazany jest, gdy występują zmiany okołowierzchołkowe przy korzeniach, kiedy samo leczenie endodontyczne nie jest już wystarczające. Kolejnymi wskazaniami są problemy periodontologiczne (np. ubytek kości) i złamanie pionowe zęba lub korzenia.Resekcja wierzchołka korzenia zębowego, jest to zabieg chirurgiczny, wykonywany w sytuacji, gdy  leczenie kanałowe zawiodło. W znieczuleniu miejscowym chirurg nacina śluzówkę w okolicy korzenia. Po wycięciu okienka kostnego, usuwa uszkodzony wierzchołek korzenia wraz ze zmianą zapalną wokół niego. Brak kostny, zostaje uzupełniony biomateriałem kościozastępczym. Dzięki temu rozwiązaniu udaję się uniknąć  usunięcia zęba .

 

Chirurgia 

  • Usunięcie zęba stałego – 200- 300 zł 
  • Chirurgiczne usunięcie zęba stałego 300- 500  zł 
  • Usunięcie zęba  mądrości / ósemki/ -300 zł
  • Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego- 500- 700 zł
  • Hemisekcja – 300 zł
  • Nacięcie i drenaż ropnia -150 zł
  • Płukanie jamy ropnia- 50 zł
  • Usunięcie kaptura dziąsłowego- 200 zł 
  • Wydłużenie korony klinicznej- 300 zł 
  • Plastyka wędzidełka wargi/ języka – 300 zł 
  • Resekcja wierzchołka korzenia – 500 zł